Skip to main content

Anlatan Eller Dijital Okulu katılımcılarının Engelli KPSS 2022 yılında elde ettikleri başarı oranı: %97

Anlatan Eller olarak sağır bireylerin birincil iletişim dili ile eğitim alma hakkını savunuyor ve Türk İşaret Dili destekli eğitimlerimiz ile 18 yaş ve üzeri bireyleri Engelli KPSS’ye hazırlıyoruz. Anlatan Eller Dijital Okulu, 3 Aralık 2019 tarihinde Türkiye’nin sağırlara yönelik ilk ve tek dijital okulu olarak hayata geçti.

Anlatan Eller Dijital Okulu’na engelli raporu ve/veya engelli kartına sahip olan her sağır birey ücretsiz bir şekilde üye olabiliyor ve Engelli KPSS’ye yönelik hazırlanan Matematik ders videolarından faydalanabiliyor. Anlatan Eller Dijital Okulu her yaştan sağır bireyin ihtiyacına yönelik, tüm programlara ücretsiz bir şekilde ulaşabildiği büyük bir okul olmayı amaçlıyor.

Anlatan Eller Dijital Okulu 2021-2022 Değerlendirme Raporu

Pelin Baykan’dan

Her şey “İki elinin ışığı bizleri aydınlatacaktır.” mesajı ile başladı…

Sağır bireylerin kendi dilleri olan Türk İşaret Dili ile eğitim alamadıklarını ve özellikle Engelli KPSS’nin Matematik alanında zorluk yaşadıklarını öğrendiğimde, çözümün bir parçası olmak için 19 Aralık 2016 tarihinde çektiğim kısa bir video ile, “Sizlere Matematik öğreteceğim.” Demiştim, Anlatan Eller’imle. Bu kısacık video farklı kanallarda paylaşıldıkça, farklı sağırlarla görüşüyor ve öğrendiklerim karşısında yolun upuzun olduğunu daha net anlıyordum. Gerçekten bu işin üstesinden gelebilir miydim? Yaşanan fırsat eşitsizlikleri, dilin yasaklanması, yasağın kalkmasına rağmen dilin eğitimde zorunlu olmaması gibi pek çok adaletsizlik varken, ben, bütün bu adaletsizliklerle baş edebilir miydim? Sonradan işitme kaybına uğramış olan birinden gelen bir mesaj ile çıktığım bu uzun yolun her şeye değer olduğunu anlamıştım.

“İki elinin ışığı bizleri aydınlatacaktır.”

Sağır bireylerden aldığım dönüşler üzerine eğitim programı oluşturmuş ve sadece çift yıllarda düzenlenen Engelli KPSS için ilk pilot çalışmayı, 2018 yılında İstanbul içi sınıf eğitimi ve İstanbul dışı Youtube kanalı aracılığı ile gerçekleştirmiştim. Bu çalışmanın sonunda, sadece Matematik eğitimi ile Anlatan Eller öğrencileri bireysel başarılarını % 56 arttırmayı başarmıştı! Bu başarı artışı  adece bir çıktıydı. “Benim öğretmenim işaret dilini bilmiyordu.” Cümlesinden, “İşaret Dili ile anlatıldığında Matematik’i anlıyormuşum oysa.” Cümlesine geçiş yapmıştık. “Sen sağırsın  yapamazsın!” Diyenlere inat Anlatan Eller vardı ve Anlatan Eller sağırlar için değil sağırlarla birlikte var olacaktı. Engelli KPSS’ye hazırlanan daha fazla sağıra ulaşabilmek, etkiyi arttırabilmek ve sürdürülebilir kılmak en büyük amaçtı. 3 Aralık 2019’da Türkiye’nin sağırlara yönelik ilk ve tek dijital okulu olan Anlatan Eller Dijital Okulu’nu hayata geçirerek, büyük bir ilke imza atmıştık.
İlk olmanın verdiği sorumluluğu layığıyla yerine getirmek, gerçekten çalışır bir müfredat oluşturmak pek kolay olmadı elbette. Fakat iki elimin ışığı ile başladığım bu yolculukta artık
yanımda binlerce elin var olduğunu bilmek ve görmek bütün zorluklarla kolayca baş etmemi sağladı. Yeni dönemi büyük bir gururla kapatmamıza da bütün Anlatan Eller olanak sağladı.
İnandığım yolda verdiğim bu mücadeleye destek olan sizlere yürekten teşekkür ederim.

İyi ki Anlatan Eller’im!
Pelin Baykan