Skip to main content

Sağırların kendi hikâyelerini bağımsızca anlatabildikleri ve kendi istedikleri hayatı yaşayabildikleri bir dünya hayal ediyoruz.

Anlatan Eller, Türk İşaret Dili desteği ile sağır topluma eğitim veren bir sosyal girişim. Sağır bireylerin eğitimde yaşadıkları fırsat eşitsizliklerine TİD destekli eğitimlerimiz ile 19 Aralık 2016 tarihinden bu yana çözümler getiriyoruz. Eğitimde yaşanan fırsat
eşitsizliklerine çözümler getirmek için ilk çalışmamızı Engelli KPSS’nin Matematik alanında yaparak, sosyal medya üzerinden ders videoları ile İstanbul içinde Şişli Belediyesi işbirliği yaparak sınıf eğitimleri gerçekleştirdik. Nisan 2018’de gerçekleşen EKPSS’de lise mezunu olan öğrenciler bireysel başarılarını %56, üniversite mezunu olan öğrenciler bireysel başarılarını %45 arttırmayı başardı.

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için çözümler üretirken aynı zamanda sağır kadınların kendi ekonomik özgürlüklerini kazanması için çalışıyoruz!

İletişimsizlik en büyük engel. Bunun için kurumsal ve grup içi Türk İşaret Dili eğitimleri düzenliyor sağır kültürünü temel amaç
olarak alıyoruz. Sağır bireylerden oluşan eğitmen kadromuzla bugüne kadar 4 kurumsal & 13 grup için eğitim düzenleyerek 186 işiten bireyi Türk İşaret Dili ile tanıştırdık; 4 sağır eğitmenimizin istihdamını sağladık.

Sağır yetişkinlerin eğitimde yaşadığı fırsat eşitsizliği sosyal hayatlarını ve iş hayatlarını etkilerken ebeveynlik süreçlerini de etkilediğini fark ettik!

Sağır çocuklar fırsat eşitsizliğine direkt olarak maruz kalmakta, CODA çocuklar yani anne ve/veya babası sağır fakat kendisi
işiten çocuklar bu fırsat eşitsizliğinden dolaylı olarak etkilenmektedir. Çocukların hayallerini fark etmesi, yetkinliklerini keşfetmesi için alanlar yaratmak istedik. İşiten çocukları da bu alanlara dahil ederek çocukların farklılıklarını da kucaklayacağı bir alan olsun istedik.

Çubuk Kraker’in Yolculuğu, Anlatan Eller Gönüllü Ekibi’nin düzenlediği günübirlik etkinlik serisidir. Nisan 2018’de ilk etkinliğini yapan Çubuk Kraker’in Yolculuğu bugüne kadar 3 etkinlik düzenleyerek 82 çocuğa ve 64 ebeveyne ulaştı.

Daha çok çocuğa ulaşabilmek ve daha büyük bir alan yaratarak çocukların farklı aktiviteri deneyimleyerek ilgi alanlarını fark edebilmeleri için Çubuk Kraker’in Yolculuğu Günübirlik Festival oldu!

15 Eylül 2019 tarihinde 11:00-18:00 saatleri arasında Kadıköy’de gerçekleştirilen Çubuk Kraker’in Yolculuğu Günübirlik Festival
650 kişiyi ağırladı! 10 farklı atölyenin gerçekleştiği festivalde 19 sağır, 19 işiten gönüllü bir arada çalıştı.

Çubuk Kraker’in Yolculuğu Anlatan Eller gönüllü ekibinin gönüllü bir projesi olarak çalışmalarına devam ederken tüm bu festivali bağışçıların ve sponsorların desteği gerçekleştirmeyi başardı. 72 kişiden 13.236 TL bağış toplayarak Çubuk Kraker’in Yolculuğu Günübirlik Festival için 7.980,55 TL harcadık. 5.255,45 TL Çubuk Kraker’in Yolculuğu etkinliklerinde kullanılmak üzere ayrıldı.

TİD ile tanışma atölyesini 4 ve 7 yaşında iki CODA Çubuk Kraker üstlendi ve festivale gelenlere Türk İşaret Dili alfabesini öğretti.

Psikomotor becerilerinin gelişmesi, yaratıcı düşünme ve keşfetmeye odaklanan festivalde Çubuk Kraker’ler kendi slimelarını, çamura dokunarak kendi tohum toplarını, sabunlarını, kendi sessiz kitaplarını, elektrik devrelerini ve daha nicelerini yaptı.

Beden Perküsyon atölyesinde şişelerin içine koyulan kedi mamaları ile önce ritim tutan Çubuk Kraker’ler, festivalden ayrıldıktan sonra 83 sokak kedisini besledi. İstabul içi katılımın yoğun olduğu festivalimize Ankara, Eskişehir, Kütahya, İzmir gibi pek çok şehirden katılım aldık.
Festival sponsorlarımız olan Kadıköy Belediyesi, Aslı Börek, Can Çocuk Yayınları, Hakmar Express, Kale Holding, Mazars Denge, Tatbak’a teşekkürlerimizi iletiriz.

 

Nice çocuğa ulaşabilmenin ümidiyle,

Pelin Baykan
Anlatan Eller Kurucu